Woda to jeden z podstawowych składników niezbędnych do życia. Stanowi 60 proc. ludzkiego organizmu i co najważniejsze, człowiek nie jest przystosowany do tego, aby ją gromadzić. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby uzupełniać zapasy płynów każdego dnia. Według zaleceń lekarzy i dietetyków, każdy z nas powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Wraz ze wzrostem świadomości na temat jej roli w organizmie i popularyzacji ochrony środowiska, w sklepach, pojawiły się zupełnie nowe produkty, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał. Dzbanki filtrujące to z pewnością jedne z nich. Jak działają, ile kosztują i gdzie je kupić, dowiecie się z tego artykułu.
ABC dzbanków filtrujących
Istnieje wiele kwestii, które warto poruszyć w przypadku dzbanków filtrujących. Najważniejsze z nich wskazaliśmy poniżej.
Czym są dzbanki filtrujące wodę?
Na początku warto zacząć od podstaw. Chociaż dzbanki filtrujące spotkamy już praktycznie w każdym sklepie z małym AGD, warto nieco przybliżyć ich działanie. Głównym zadaniem specjalnych wkładów, które są nieodłącznym elementem każdego takiego urządzenia, jest poprawa jakości wody wodociągowej. Zatem bez obawy o zanieczyszczenia czy bakterie, możemy swobodnie pić przefiltrowany płyn z kranu. Tym samym nie potrzebujemy już tradycyjnych butelek z wodą mineralną, które generują plastik i obciążają domowy budżet.

Jak działa dzbanek filtrujący?
Zasady działania dzbanków filtrujących są proste. Wlewając wodę do górnej komory, sprawiamy, że chwilę później zaczyna on przepływać przez wkład filtrujący, w którym zachodzi proces czyszczenia w wyniku działań chemiczno-fizycznych.
Dzięki temu dzbanki filtrujące usuwają z wody między innymi:
- metale ciężkie,
- związki chloru,
- nadmierną twardość,
- pestycydy,
- zanieczyszczenia organiczne.
Należy także podkreślić, że w wypełnienie wkładów oraz stosunkowo krótki czas filtracji nie gwarantuje usunięcia z wody takich zanieczyszczeń, jak:
- żelazo,
- mangan,
- amoniak,
- azotany,
- mikroorganizmy.
Rodzaje wkładów filtrujących
Na finalną jakość wody wpływa rodzaj wkładów filtrujących. Możemy wymienić wiele różnych rodzajów, jednak wśród najpopularniejszych warto wskazać takie rozwiązania jak:
- wkład alkalizujący wodę,
- wkład o zwiększonym usuwaniu twardości,
- wkłady standardowe,
- wkład wzbogacając wodę o magnez.
Bardzo ważne jest to, aby regularnie — zgodnie z zaleceniami producenta — wymieniać zakupione wkłady. Większość z nich starcza na około 30 dni, a koszt sięga od kilku do kilkunastu złotych.
Dzbanki filtrujące: jaki wybrać?
Na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele rodzajów dzbanków filtrujących, pochodzących od różnych marek. Kluczowe jest określenie, czy wybierzemy plastikowe tworzywo, czy też postawimy na grube szkło. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Dzbanki ze szkła nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne przy dużych temperaturach, czego nie zapewniają ich plastikowi odpowiednicy. Z drugiej strony, praktycznie wszystkie wkłady wykonane są właśnie z tego tworzywa, więc finalnie nie da się całkowicie ochronić przed takimi zjawiskami chemicznymi. Z kolei mówiąc o plusach plastikowych rozwiązań, trzeba zwrócić uwagę na trwałość. Wystarczy chwila nieuwagi, aby szklany dzbanek filtrujący zbił się i nie nadawał do ponownego użycia. Żeby akcesoria kuchenne służyły nam, jak najdłużej należy przede wszystkim zwracać uwagę na jakość tych rozwiązań. Im lepszy produkt, tym dłuższa żywotność. Kolejna kwestia to ekonomia.

Dzbanki filtrujące to niższe koszty eksploatacji w porównaniu z wodą butelkowaną. Ich stosowanie jest proste i wygodne nawet dla najmłodszych. Zajmują mało miejsca i możemy swobodnie korzystać z nich zarówno w domu, jak i w pracy. Ostateczny wybór mogą ułatwić rozmaite rankingi — niezależnie do tego, czy chcemy kupić telewizor, oczyszczacz powietrza czy toster to zawsze źródło cennej wiedzy, prosto od użytkowników.