Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się założyć własną działalność gospodarczą. Możemy wówczas realizować się w tym, co lubimy, sami sobie jesteśmy szefami i generalnie, sami mamy władzę nad naszą pracą – to niewątpliwie kusi.
Jakby to było gdyby, czyli firma w Niemczech
Jednakże wiele osób zastanawia się, jak by to było gdyby założyli firmę w Niemczech nie w Polsce. Czy rzeczywiście się to opłaca? Jakie są różnice pomiędzy Polską a Niemcami? Czy wszystko tam rzeczywiście jest prostsze? Na takie pytania odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.
PKB i niemiecka gospodarka
Na początek warto spojrzeć na stan niemieckiej gospodarki. Istotny jest fakt, że w latach 90. PKB, czyli produkt krajowy brutto na osobę w Niemczech był trzy razy wyższy niż w Polsce. Obecnie nadganiamy naszych zachodnich sąsiadów i PKB w Niemczech jest dwa razy wyższe niż w Polsce. To ciągle jednak duża różnica. Warto także dodać, że bezrobocie w Niemczech jest niższe niż w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie nadgonimy Niemiec – jednak jeszcze czasu trochę minie.
Koszt pracy i minimalna pensja
Następnie warto zauważyć, że w Niemczech wyższy jest także godzinowy koszt pracy, który wynosi 32,2 euro zaś w Polsce jest to zaledwie 8,6 euro. Ponadto minimalna płaca godzinowa w Niemczech wynosi 8,84 euro, zaś w Polsce tylko 13 złotych brutto. Dlatego Niemcy chętnie inwestują w Polsce, Polakom natomiast opłaca się pracować w Niemczech.
Podatki w Niemczech i w Polsce
Powyższe dane wskazywać mogą na wyższość firmy w Niemczech w porównaniu z firmą w Polsce. Należy jednak powiedzieć kilka słów o podatkach, które generalnie są zdecydowanie bardziej skomplikowane w Niemczech. Z zalet powiedzieć warto, że będąc przedsiębiorcą w Niemczech można liczyć na wyższą kwotę wolną od podatku. Rozliczanie PIT u zachodnich sąsiadów jest jednak znacznie bardziej skomplikowane. Warto jeszcze pamiętać, że oprócz CIT funkcjonuje tam podatek handlowy.
Inne aspekty firmy w Niemczech
Z innych ważnych spraw trzeba jeszcze pamiętać, że przedsiębiorcy w Niemczech zobowiązani są posiadać prywatne ubezpieczenie, które nie jest niskie. Z zalet zaś warto jeszcze wspomnieć o dobrej opiece zdrowotnej oraz chwilowo jeszcze wyższej emeryturze.
Warto także zauważyć, że nie tylko podatki i pensje mają wpływ na to, czy w danym kraju dobrze nam się prowadzi firmę. Otóż wg rankingu Doing Business samo otwarcie firmy w Polsce jest łatwiejsze niż w Niemczech. Ponadto u nas łatwiejsze jest także rejestrowanie nieruchomości, uzyskiwanie kredytu, handel zagraniczny oraz lepsza jest ochrona mniejszych udziałowców. W Niemczech natomiast łatwiej jest wyegzekwować umowy, ogłosić upadłość, uzyskać pozwolenia budowlane.