Naturalne kosmetyki do ciała: wady i zalety

0
875
Naturalne kosmetyki: mydło
fot. pixabay.com

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwracamy na to, z jakich kosmetyków korzystamy. Im dłuższy skład, tym częściej zapala się czerwona lampka, dotycząca tego, jak taki specyfik zadziała na nasze zdrowie i skórę. Naturalne kosmetyki do ciała, już kilka lat temu, zaczęły dominować rynek kosmetyczny. Chociaż nadal nie zastępują wszystkich dostępnych produktów, ich skład znacząco przemawia do konsumentów. Jak działają kosmetyki naturalne? Gdzie je kupić? Czy tego typu produkty mają jakieś wady? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, znajdziecie w tym artykule. 

Kosmetyki naturalne i ich zalety 

Na samym początku warto wskazać, skąd wziął się fenomen kosmetyków naturalnych. Bez wątpienia na ich popularność wpływa skład. Kosmetyki takie jak np. naturalne farby do włosów, maseczki do twarzy czy peelingi, najczęściej powstają na bazie różnego rodzaju olejków, wosków, maseł, czy ekstraktów pochodzenia roślinnego. Dzięki temu nie wymagają żadnej obróbki chemicznej. Wszelkie naturalne substancje są zatem całkowicie bezpieczne na każdego. 

Naturalne kosmetyki roślinne
fot. pixabay.com

Kolejną cechą, o której trzeba wspomnieć jest, lepsze wchłanianie i przyswajanie przez skórę. Witaminy z roślin o wiele szybciej zadziałają, aniżeli sztuczne komponenty. Tutaj obowiązuje ta sama zasada, jak w przypadku suplementów diety.

Trzecią i dla wielu najważniejszą zaletą jest dbałość o środowisko. Jak kosmetyki mają się do ekologii? Przemysł chemiczny jest jednym z najbardziej niebezpiecznych gałęzi przemysłu dla środowiska. Ponadto wszelkie chemikalia mogą utrzymywać się przez wiele lat, co dodatkowo rujnuje otaczającą naszą przyrodę. Jeżeli natomiast chodzi o kosmetyki naturalne, to trzeba podkreślić, że pochodzą one przede wszystkim z ekologicznych upraw. 

Minusy naturalnych kosmetyków 

Wydawać by się mogło, że wszystko, co naturalne nie ma żadnych negatywnych skutków. Jednak na tym polu także możemy, wskazać dwie główne wady. Jedną z nich są alergie. Dla przykładu, gdy ktoś ma uczulenie na owoce takie jak np. cytrusy, wówczas nie powinien stosować kosmetyków na bazie tych ekstraktów. 

Kolejna kwestia to termin przydatności i cena. Czasami koszt takich produktów jest naprawdę wysoki, a czas na wykorzystanie krótki. Z tego względu polecamy, aby przed zakupem sprawdzić, przez jak długo możemy dany specyfik wykorzystywać. 

Czas na zakupy: jak i gdzie kupować naturalne kosmetyki

Wiemy już czym są kosmetyki naturalne oraz znamy ich wady wraz z zaletami. Bogatsi o te informacje, pójdziemy o krok dalej i wybierzemy się na zakupy. Tutaj, już na samy początku włączamy czerwoną lampkę. Dlaczego? Z tego powodu, że coraz więcej firm słowo naturalne wykorzystuje jako tani chwyt reklamowy. W konsekwencji wprowadza konsumenta w błąd. W jaki sposób? Często dużymi literami na opakowaniu, przeczytamy naturalne oleje roślinne. Z góry możemy założyć, że jest to naprawdę dobry i przyzwoity produkt. Oczywiście tak może być, jednak przeważnie oprócz owych naturalnych olejów, posiadają całą tablicę Mendelejewa, która zdecydowanie obok ekologicznych rozwiązań nie stała. Jak zatem kupować świadomie? Odpowiadamy poniżej. 

Naturalne kosmetyki mydło
fot. pixabay.com

Jeżeli chcemy mieć pewność, że kosmetyki, które kupujemy, są całkowicie naturalne, wówczas mamy trzy wyjścia. Wybrać się do dedykowanych sklepów takich, jak np. Biorganic24 lub Helfy; kupić kosmetyki w aptece lub przeczytać dokładnie skład. Drogerie internetowe, a także punkty stacjonarne posiadają podział na działy. Wtedy o wiele łatwiej znaleźć upragniony produkt. Ekologiczne, organiczne, dla vegan – propozycji mamy naprawdę wiele, więc nie powinniśmy mieć problemu z ich znalezieniem. 

Zmiana nawyków zakupowych to kolejny krok, który chroni nie tylko zdrowie, ale i środowisko. Z tego względu zachęcamy do tego, aby czasem pomyśleć o drobnych innowacjach. Nie musimy oczywiście od razu wyrzucać wszystkiego z łazienki, ale zamiana maseczki z chemicznym składem, na domową z miodu i ogórka, z pewnością będzie świetnym rozwiązaniem. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here