Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jego zalety

0
609
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
fot. pixabay.com

Jakość powietrza znacząco przekłada się na komfort naszego życia. Szczególnie jeżeli borykamy się z różnymi alergiami, czy niższą odpornością. O ile kiedyś w naszych domach gościły przede wszystkim oczyszczanie powietrza, o tyle teraz możemy pozwolić sobie na o wiele bardziej zaawansowane urządzenia. Jak sprawić, aby środowisko życia w naszych czterech kątach było przyjazne dla wszystkich? Jakie korzyści niesie za sobą oczyszczacz powietrza z nawilżaczem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule. 

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jego zalety 

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne są urządzenia 2w1. Nie tylko znacząco poprawiają funkcjonalność, ale także pozwalają na spore oszczędności finansowe. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to praktyczny sprzęt, który spełnia dwie funkcje: usuwa zanieczyszczenia i sprawia, że lepiej nam się oddycha. To z pewnością najważniejsze zalety tego urządzenia. Nie wspominając już o doskonałym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Ze względu na właściwości, zaleca się stosowania oczyszczacza w środowisku, w którym mieszkają dzieci i alergicy. Dobrej jakości urządzenia za sprawą wysokiej jakości filtrów wychwyci nawet do 99 proc. zanieczyszczeń, czego nie gwarantują żadne inne rozwiązania. 

Jednak, aby oczyszczacz powietrza z nawilżaczem spełniał jak najlepiej swoje funkcje, warto zwrócić uwagę na konkretne parametry. Wbrew pozorom to właśnie on wpływają na to, jakie środowisko stworzymy. Więcej na ten temat piszemy w kolejny akapicie. 

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem: zalety
fot. pixabay.com

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza z nawilżaczem

Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza nie jest wcale prostym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych modeli, których ceny znacząco różnią się od siebie. Możemy znaleźć urządzenie za 100, jak i 1000, czy nawet 5000 złotych. Z tego powodu, zanim wybierzemy się na zakupy, trzeba jasno sprecyzować swoje oczekiwania. 

Wskaźnik CADR 

Tak zwany wskaźnik CADR to nic innego, jak określenie wydajności oczyszcza, który przeliczany jest na w metrach sześciennych na godzinę. Dzięki temu zyskujemy informacje, ile powietrza w ciągu 60 minut może przefiltrować dane urządzenie. Kluczowe jest to, aby dokładnie sprawdzić ten parametr, ponieważ często mylony jest z efektywnością wentylatora. 

Zasięg działania 

Kolejny bardzo ważny czynnik to zasięg, który pokazuje, z jakiej maksymalnej odległości urządzenie pobiera powietrze, aby włączyć je ponownie do obiegu, jako czyste. Ten parametr przedstawiany jest w metrach kwadratowych, jednak nie należy zapominać, że na finalny zasięg wpływa także kubatura danego pomieszczenia. Z tego względu trzeba brać pod uwagę także wysokość sypialni, salonu lub biura. 

Filtracja 

To z pewnością najbardziej zaawansowana kwestia. Żeby wybrać dobry oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, trzeba określić pożądany sposób filtracji, a wybór jest naprawdę imponujący. Na rynku dostępne są następujące propozycje:

  • filtry HEPA, EPA lub ULPA,
  • filtr węglowy,
  • filtr wodny,
  • filtry fotokatalityczne,
  • filtr termodynamiczny,
  • filtr elektrostatyczny. 

Możliwości są naprawdę spore, a każdy z nich posiada inne właściwości. Chociaż należy podkreślić, że w przypadku topowych modeli oczyszczaczy powietrza, to właśnie filtry HEPA spotkamy najczęściej.

Technologia nawilżania 

Kolejny czynnik, który należy także wziąć pod rozwagę to sprawa technologii nawilżania. To, jaką wybierzemy, znacząco przekłada się na wilgotność powietrza. Na tym polu możliwości są równie imponujące, jak w przypadku filtrów. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem może wykorzystywać: 

  • ultradźwięki,
  • ewaporację,
  • parę wodną.
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem: aromaterapia
fot. pixabay.com

Rodzaj sposobu nawilżania znacząco wpływa na głośność pracy urządzenia, wymienność części oraz pobór prądu. 

Dobry oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 

Analiza powyższych parametrów oraz zwrócenie uwagi na dodatkowe czynniki takie, jak chociażby wyświetlacz LED, funkcja automatycznego wyłączenia, czy możliwość dodania olejków zapachowych, to kolejne nowości, które wzbogacają coraz to bardziej zaawansowane oczyszczacze. Wybierająca małe AGD niezależnie od tego, czy jest to toster, blender czy myjka do okien warto posiłkować się rankingami i zestawieniem producentów oraz blogerów. 

 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here