Soczewki kontaktowe: wady i zalety 

0
897
Soczewki kontaktowe aplikacja
fot. pixabay.com

Soczewki kontaktowe to niezwykle popularna alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Pozwalają nie tylko cieszyć się dobrym wzrokiem bez dodatkowych szkieł, ale także znacząco wpływają na kondycję naszego oka. Chodziarz soczewki kontaktowe niosą za sobą wiele plusów, nie należy zapominać, o kilku wadach. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? O czym pamiętać przy codziennym noszeniu? Co zrobić, aby oko nie wysusza się i nie piekło? Odpowiedzi na te pytania i wiele cennych wskazówek znajdziecie także w tym artykule. 

Soczewki kontaktowe: kilka słów na początek 

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek: od miesięcznych, przez tygodniowe, skończywszy na jednodniowych. Nie sposób w krótkim artykule opisać zalet i wad każdych z nich, dlatego skupiliśmy się na ogólnych oraz uniwersalnych właściwościach. Wiele osób, już po pierwszym założeniu zraża się niepotrzebnie do kontaktów. Wpływa na to kilka czynników takich jak na przykład: trudności z założeniem. Powinniśmy pamiętać o tym, że każdy rodzaj soczewek kontaktowych posiada różne właściwości. Co to oznacza? Zależności może być sporo, jednak dla lepszego wyobrażenia podamy ten przykład. Soczewki jednodniowe są przeważnie o wiele cieńsze, aniżeli ich odpowiedniki miesięczne. Wiele z nich jest hydrożelowych, co znacząco przekłada się na komfort noszenia, jednak nie na wygodę zakładania. Jeżeli zatem pierwszy raz mieliśmy styczność właśnie z takim rodzajem soczewek, wówczas możemy się zrazić. Jednak to nie oznacza, że w przypadku tygodniowych będzie tak samo. Z tego względu zalecamy, aby spróbować sięgnąć po różne modele i wersje. Czasami wystarczy zmiana producenta, żeby znaleźć dobre szkła dla siebie. 

Soczewki kontaktowe i płyn

Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Polecamy zakup soczewek w specjalistycznych sklepach okulistycznych. Ze względu na popularność tego rozwiązania, możemy spotkać je również w innych miejscach takich jak np. drogerie online czy aukcje internetowe, jednak jeżeli nie wiemy jeszcze, czym dokładnie charakteryzuje się ten rynek, warto zachować ostrożność. Najczęściej podczas badania okulistycznego możemy liczyć na fachową poradę. Pomocni mogą być także optycy, którzy często obsługują w punktach stacjonarnych różnych salonów. 

Wady i zalety soczewek kontaktowych 

Jak każde rozwiązanie, w tym także soczewki kontaktowe posiadają swoje wady i zalety. Poniżej wskazaliśmy kilka z nich, które najczęściej wymieniają użytkownicy.

Soczewki kontaktowe i ich zalety 

Najważniejszą kwestią jest z pewnością możliwość zastąpienia tradycyjnych okularów niewidocznym rozwiązaniem. Wiele osób źle czuje się w tradycyjnych szkłach lub po prostu nie chce przeznaczać jednorazowo większej sumy na ich zakup. 

Kolejna zaleta to komfort podczas codziennych czynności. Z łatwością możemy uprawiać ulubioną dyscyplinę sportu, biegać, skakać, czy nawet pływać, czego nie powiemy o okularach. Dzięki temu nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni. 

Ostatnim plusem, który wskażemy, jest wygoda pracy dla osób, które jeżdżą samochodem lub pracują przed komputerem. Szkła okularów mogą mieć to do siebie, że będą odbijać światło i zakrzywiać obraz, przez co niektóre z pozoru normalne czynności stają się trudne. Soczewki kontaktowe pozwalają to zmienić. 

Wady soczewek kontaktowych 

Wśród najczęściej wymienianych wad wynikających ze stosowania soczewek kontaktowych, trzeba wskazać sam proces założenia. Wiele osób pomimo kilku prób nadal uważa to za zbyt trudne. Kontakty podwijają się, zlepiają i wypadają, co może doprowadzać do frustracji.

Soczewki kontaktowe: wady i zalety 
fot. pixabay.com

Innym czynnikiem, który wymieniają użytkownicy, jest cena. Licząc roczny koszt zakupów, wychodzi nam spora suma. W tych samych pieniądzach możemy już kupić dobre okulary i nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów nawet przez kilka lat. Jeżeli chcemy nosić soczewki, musimy pamiętać o czymś jeszcze, mianowicie sam zakup kontaktów nie wystarczy. Płyn to podstawa higieny i nawilżenia soczewki kontaktowej, dlatego one również generują koszty. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here