Jak wybielić zęby w domu? Sprawdzamy polecane triki

0
772
Jak wybielić zęby: efekty
fot. pixabay.com

Zęby to bez wątpienia wizytówka każdego człowieka. To właśnie one wpływają na efekt pierwszego wrażenia, którego nie da się powtórzyć. Śnieżnobiały uśmiech to także pewność siebie i podkreślenie urody. Z tego względu, coraz więcej osób decyduje się na to, aby nieco poprawić naturalny koloryt swoich zębów. Czy w tym celu musimy skorzystać ze wsparcia dentystów? Jak wybielić zęby samodzielnie? Żeby przybliżyć nieco to zagadnienie, opracowaliśmy ten oto artykuł.

Od czego zależy kolor zębów?

Na samym początku warto wyjaśnić jeden odwieczny dylemat, jakim jest sam kolor zębów. Wiele osób skarży się na to, że pomimo odpowiedniej pielęgnacji, nadal ich barwa pozostawia wiele do życzenia. Z czego to wynika? Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że każdy człowiek ma inne zęby. Z tego względu, nawet ciemny kolor szkliwa nie świadczy o złej higienie jamy ustnej. Czynnikiem, który najbardziej wpływa na odcień, jest uwarunkowanie genetyczne, na co niestety nie mamy wpływu. Do kolejnych przyczyn, które negatywnie wpływają na barwę zębów, możemy zaliczyć:

 • dietę,
 • leki,
 • papierosy,
 • używki,
 • a także wiek.
Jak wybielić zęby laserem
fot. pixabay.com

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego w latach wcześniejszych ich kolor zębów był jaśniejszy. Otóż odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i co ciekawe, nie zależy to całkowicie od sposobu utrzymywania higieny w jamie ustnej, wszystko, bowiem rozchodzi się o ilość szkliwa, którego jako nastolatkowie mamy po prostu więcej. Z czasem staje się ono coraz cieńsze i zaczyna się ścierać, tym samym przebija się przez nie zębina, która z natury jest żółta, zatem jest to proces całkowicie naturalny. 

Nasza dieta również nie jest bez znaczenia. Na kolor zębów wpływają najbardziej napoje, po które sięgamy. Niestety do grupy tych, które wywołują najwięcej szkód, zaliczymy:

 • czerwone wino,
 • kawę,
 • herbatę
 • oraz napoje gazowane. 

O ile na zażywane leki nie mamy wpływu, o tyle na wszelkie używki owszem. To właśnie tytoń, najbardziej psuje zęby i ich kolor. Jeżeli chcemy cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, powinniśmy koniecznie z niego zrezygnować. 

Jak wybielić zęby w domu?

Gdy już wiemy, jakie bodźce negatywnie wpływają na kolor naszych zębów, to w pierwszej kolejności warto zacząć od ich wyeliminowania. Całą kurację, dla lepszego i trwalszego efektu, można uzupełnić dostępnymi w aptekach i drogeriach preparatami, które potrafią zdziałać cuda! Na tym polu mamy naprawdę duże możliwości, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach, aby nie popsuć sobie szkliwa. O tym, jak wybielić zęby oraz kiedy zachować szczególną uwagę, dowiecie się z poniższego akapitu. 

Sposoby wybielania zębów 

W dzisiejszych czasach z każdej strony jesteśmy kuszeni rozmaitymi produktami, które pozwalają uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Wśród najczęściej spotykanych i jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów możemy wskazać:

 

 • Wybielanie paskami 

 

Paski wybielające już dawno pojawiły się na polskim rynku. Przeważnie występują pod postacią cienkiego paseczka z żelem, który aplikujemy na zęby i trzymamy przez około 30 min. Istnieją różne rodzaje. Jedną kurację należy stosować 3 dni, drugą tydzień, wszystko zależy od producenta. Chociaż efekty bywają spektakularne, trzeba pamiętać, że po tym sposobie wybielania, zęby mogą być bardzo wrażliwe na ciepło i zimno. 

 

 • Wybielanie lampą LED 

 

To zapewne hit ostatniego sezonu! Trend ten, możemy zauważyć, chociażby na Instagramie, gdzie gwiazdy i celebryci pozują z niebieskimi lampami na zębach. Kuracja najczęściej polega na naświetlaniu przez około 10 minut kilka razy w tygodniu. Rezultaty tych działań bywają różne, niemniej jednak trzeba pamiętać, że po takiej dawce, szkliwo może być bardzo osłabione. 

Możemy spotkać także produkty w formie proszku lub specjalne kredki do wybielania zębów, jednak zgodnie z opiniami nie przynoszą one tak dobrych efektów, jak powyższe dwie propozycje. 

Jak wybielić zęby nakładkami
fot. pixabay.com

Wybielaj zęby bezpiecznie 

Niestety na rynku nie brakuje produktów, które w żaden sposób nie były przebadane pod kątem wpływu na zdrowie i kondycję zębów. Na aukcjach online możemy spotkać wiele preparatów, które zgodnie z opisem wybielają szkliwo o kilka odcieni, jednak jest to bardzo ryzykowne. Zalecamy, aby sięgać po produkty z apteki lub preparaty zalecane przez dentystów. 

Jeżeli natomiast chodzi o pasty do zębów, to trzeba podkreślić, że przy regularnym stosowaniu wiele z nich znacząco poprawia barwę. Warto sięgać po te, których skład jest pełen bogatych i naturalnych składników. Dzięki temu dodatkowo zadbamy o naszą higienę jamy ustnej. 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here