Najpopularniejsze stoły kuchenne

0
768
Stoły kuchenne
fot. pixabay.com

Historia stołu jest niemal tak wiekowa, jak historia cywilizacji. Jedzenie zawsze oddzielano od brudu na ziemi. Kiedyś gospodarze sami wykonywali stoły kuchenne lub też zamawiali je u stolarzy. Dzięki temu każdy z nich w pewien sposób był niepowtarzalny. Bez wątpienia stół był najważniejszym meblem w domu. Niezależnie od tego, jak dużym metrażem dysponowaliśmy. Stoły kuchenne gromadziły przy posiłkach całą rodzinę. Do dzisiaj są uważane za symbol domowego ogniska. Obecnie sklepy oferują nam bardzo duży wybór różnego rodzaju stołów kuchennych. Wykonane z różnych materiałów, w różnej wielkości, kształcie i kolorystyce pozwolą każdemu na wymarzoną aranżację kuchennej przestrzeni. Jaki stół wybrać? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie stoły kuchenne są najpopularniejsze?

Najpopularniejsze stoły kuchenne wykonane są z drewna. W zależności, jaka dużą powierzchnią kuchenną dysponujemy, takie wybieramy meble. Często jest tak, że pomieszczenie wydaje się zbyt małe lub za wąskie, dlatego warto dokładnie przemyśleć aranżację. Przede wszystkim bierzemy pod uwagę największą liczbę osób, jaka przy stole będzie zasiadać podczas posiłków. Ostatnio najczęściej spotykane stoły kuchenne posiadają rozkładany lub rozsuwany blat. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne. Na co dzień zsunięty blat, nie przeszkadza w codziennych czynnościach, jakie wykonujemy w kuchni i nie zagradza nam niepotrzebnie przestrzeni. Natomiast jeśli do posiłku zasiada większa liczba domowników, bez problemu poprzez rozsunięcie blatu zwiększymy powierzchnię stołu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się szczególnie w małych kuchniach, jakimi najczęściej dysponują mieszkańcy bloków mieszkalnych.

drewniane stoły kuchenne
fot. pixabay.com

Stoły kuchenne a ich kształt 

Stoły kuchenne mogą mieć kształt prostokąta, owalu lub kwadratu. Mogą również posiadać nietypowy format pasujący do nowoczesnych wnętrz kuchennych taki jak na przykład: łezka czy celowo – zniekształcone kanty.

Stoły kuchenne – blat

Najważniejszą częścią stołu jest blat. Musi być nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny i odporny na codzienne użytkowanie. Najpopularniejsze stoły kuchenne to te z drewnianym blatem. Niestety, ta część stołów najczęściej jest narażona na kontakt z wodą, temperaturą czy ostrymi narzędziami kuchennymi. To sprawia, że bardzo szybko ulegają uszkodzeniom. Coraz częściej stoły kuchenne zamiast drewnianego blatu mają blaty wykonane z dużo odporniejszych materiałów takich jak: szkło hartowane, konglomerat kwarcowy czy granit. Takie rozwiązania najczęściej pasują do nowoczesnych wnętrz. Podczas gdy w tradycyjnych kuchniach najpopularniejsze stoły kuchenne są wykonane w całości z drewna. Jednak tutaj też mamy duży wybór i różne możliwości aranżacji wnętrza kuchennego. Obecnie stoły kuchenne produkuje się z różnych gatunków drewna. Jeżeli mamy kuchnię w stylu rustykalnym, doskonałym uzupełnieniem będzie stół dębowy. Jeżeli wystrój naszej kuchni bardziej przypomina styl skandynawski, to trafionym wyborem będzie leciutki stół sosnowy.

Styl kuchni ma znaczenie 

Funkcjonalność i wytrzymałość to z pewnością dwie najważniejsze cechy dobrego stołu. Nie należy jednak zapominać o tym, aby mebel wpisał się w klimat całej kuchni. Wbrew pozorom na finalny efekt wpływa każdy element wyposażenia od pojemników kuchennych, przez krzesła, skończywszy na zastawie stołowej. Dobrze prezentuje się stół, który współgra z meblami, szczególnie jeżeli wybraliśmy te w zabudowie. Fajnie, gdy ich odcień jest podobny lub zostały wykonane z tego samego rodzaju drewna. Dzięki temu, stworzymy przyjazne i ciepłe wnętrze.

stoły kuchenne: styl kuchni
fot. pixabay.com

Przy wyborze stołów kuchennych pamiętajmy, że jest to serce domu. Miejsce, gdzie będziemy nie tylko spożywać posiłki, ale też cieszyć się wspólną obecnością. Dobrze dobrany będzie nam służył przez wiele lat i pozwoli miło spędzać czas. Gdy w kuchni brakuje miejsca na tradycyjny stół, warto pomyśleć o przymocowanych do ściany blatach, które można składać i rozkładać w dowolnym momencie. Ta propozycja, jest doskonałym pomysłem do mieszkania w kawalerce. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here