Ilość produktów kosmetycznych sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na to, aby wykonywać szereg pielęgnacyjnych zabiegów w domowym zaciszu. Różnego rodzaju peelingi to rozwiązania, które najbardziej upodobały sobie Polaki. Również na tym polu, mamy niezwykle duży wybór, dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam, jeden z topowych zabiegów. Z tego artykułu dowiecie się, jak wykonać peeling kwasowy w domu.
Poznaj działanie peelingów do twarzy
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju zabieg wykonujemy – peeling na twarzy czy ciało – warto podkreślić, że jest to pielęgnacją, która polega na złuszczaniu naskórka na różnych poziomach. Wszystko zależy od rodzaju preparatu oraz intensywności zabiegu. Najważniejsze jest to, aby dostosować go do aktualnego stanu naszej skóry.

Kiedy warto skorzystać z peelingu kwasowego?
Każdy rodzaj zabiegu kosmetycznego wyróżniają inne przesłanki. Z tego względu, zanim zdecydujemy się na dane kosmetyki i aktywności, trzeba upewnić się, czy na pewno w przypadku naszej skóry, przyniosą one odpowiednie rezultaty. Jest to zasada, która dotyczy wszystkich zabiegów od maseczki do twarzy, przez kwasy, skończywszy na peelingu.
Kosmetolodzy zalecają peeling kwasowy osobom, które zmagają się między innymi z takimi trudnościami, jak:
- cera trądzikowa,
- blizny potrądzikowe,
- przebarwienia,
- zaburzenia rogowacenia,
- skóra łojotokowa.
Za pomocą tego zabiegu i odpowiedniego preparatu można bardzo szybko poprawić stan skóry i odpowiednio ją zregenerować. Dzięki temu cera zachwyca blaskiem, elastycznością i kondycją. Ponadto, peeling kwasowy odpowiada za usuwanie efektów fotostarzenia, dlatego mogą z niego korzystać kobiety w każdym wieku.
Jak wykonać peeling kwasowy w domu?
Zdania na temat wykonywania tego zabiegu samodzielnie są podzielone. Z jednej strony jest to oszczędność finansowa, chociaż w przypadku droższych preparatów niekoniecznie, z drugiej niebezpieczeństwo związane z tym, że pogorszymy stan naszej skóry. Dla kobiet, które zdecydowały się jednak na samodzielne działania, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym krok po kroku opisujemy, co trzeba zrobić.
Krok 1: oczyszczenie skóry
Przed wykonaniem każdego zabiegu należy przygotować odpowiednio skórę twarzy. W tym celu trzeba zmyć makijaż, odczekać chwilę i przemyć ponownie buzię, aby pozbyć się pozostałości płynu lub żelu.
Krok 2: złuszczenie kwasem
Na tym etapie czas na kwintesencję zabiegu, czyli kwas. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu kosmetyków, a ich ceny wahają się od 50 do nawet 300 zł. Przeważnie nakłada się go na około 10 lub 15 minut, jednak warto upewnić się, czy w przypadku posiadanego produktu nie ma innych zaleceń.
Krok 3: czas na neutralizator
Neutralizator jest kluczowy w przypadku korzystania z kwasów, ponieważ chroni skórę przed poparzeniem. Możemy zrobić go samodzielnie lub kupić gotowy, co jest z pewnością bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Krok 4: nawilżenie i pielęgnacja
Po wykonaniu wcześniejszych kroków, czas na pielęgnację. W tym celu można używać preparatów na bazie aloesu. Jednak o nawilżeniu powinniśmy pamiętać cały czas, a nie tylko po zabiegu.
Pragniemy podkreślić, że powyższe etapy zostały opisane na bazie najpopularniejszych kwasów. Nie gwarantujemy jednak, że w przypadku każdego specyfiku, kroki te będą takie same. Najlepszym i najbezpieczniej rozwiązaniem jest stosowanie kwasów zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystkie kosmetyki z tej grupy wyróżniają szeroko opisane ulotki, które są dużym ułatwieniem w przypadku domowych zabiegów.

Jak wiele innych działań, w tym także peeling kwasowy, w przypadku nieodpowiedniego użycia, może wywołać działania niepożądane. Z tego względu, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany, powinniśmy skorzystać z porady kosmetolożki lub dermatologa. Wbrew pozorom jest to silne oddziaływanie na skórę, dlatego trzeba uważać, aby jej nie podrażnić i nie poparzyć.