W dobie pandemii Covid-19 coraz więcej osób sięga po specjalne produkty, które pozwalają wzmocnić bezpieczeństwo przed zakażeniem. Do grupy najpopularniejszych speców z pewnością możemy zaliczyć środki do dezynfekcji rąk. Wynika to z tego, iż to właśnie dłonie są najczęstszym nośnikiem wirusa. Na rynku dostępnych jest sporo produktów, jednak nie wszystkie mają odpowiednie stężenie poniektórych produktów, aby zwalczać określone bakterie. Jakie zatem środki kupować? Wiele ciekawych wskazówek, znajdziecie w tym poradniku.
Środki do dezynfekcji rąk i ich zadanie
Na samym początku warto jasno określić zadanie, jakie spełniają tego typu produkty. Przede wszystkim należy podkreślić, że środki dezynfekujące mają działanie bakteriobójcze, przeciwpierwotniakowe oraz grzybobójcze. W przypadku ochrony skóry, trzeba sięgać po dedykowane rozwiązania. Zdarza się, że osoby, które posiadały preparat do czyszczenia i odkażania powierzchni domowych, stosowały takie rozwiązania na rękach. Skutki tego typu działań mogą być naprawdę niebezpieczne: od podrażnienia, przez zaczerwienienia, skończywszy na ranach. Z tego powodu tak ważne jest to, aby wybierać środki do skóry.

Zatem wszelkie płyny i żele antybakteryjne będą działać dezynfekująco, co w praktyce oznacza, że zniszczą większość drobnoustrojów, które znajdują się na naszych dłoniach.
Skład środków do dezynfekcji rąk
Skład produktów może być różny w zależności od producenta, jednak wiele z nich posiada podobne komponenty. Co mogą zawierać? W składzie środków do dezynfekcji skóry znajdziemy najczęściej między innymi:
- jodowany powidon,
- kwas borowy,
- mleczan etakrydyny,
- manganian potasu,
- nadtlenek wodoru.
Istnieją również specjalne wersje dla alergików, dzieci, czy osób z różnymi trudnościami zdrowotnym, dlatego powyżej wypisaliśmy tylko niektóre z elementów.
Środki do dezynfekcji rąk a alkohol
Według wielu specjalistów i badań, aby każdy tego typu środek spełniał swoją rolę, powinien posiadać od 60 do 80 proc. alkoholu. Podczas dezynfekcji zniszczeniu ulegają wszelkie formy wegetatywne drobnoustrojów. Im wyższy stopień procesu, tym większe działanie. Dlaczego alkohol musi być w składzie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Alkohole charakteryzują się niezwykle szybką aktywnością bakteriobójczą Potrafią zniszczyć wirusy i grzyby nawet w 10 sekund od aplikacji. Jednak nie dezaktywuje spor bakteryjnych, dlatego w składzie preparatów znajdują się przeważnie jeszcze inne, wcześniej wymienione, komponenty.

Jeżeli wybieramy środki na bazie alkoholu, warto pamiętać o czymś jeszcze. Aby odpowiednio chronić skórę i zapewnić jej optymalne nawilżenie warto sięgnąć po preparaty, które posiadają w swoim składzie ekstrakty z aloesu, panthenol, barwniki lub glicerynę. Dzięki temu, podczas dezynfekcji, nie wysuszymy i nie podrażnimy dłoni.
Gdzie kupić takie preparaty?
O ile na początku pandemii sklepy świeciły pustkami, tak teraz wszędzie jest sporo zapasów. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą zakupy w aptece, ponieważ to zawsze sprawdzone źródło. Jeżeli natomiast zależy nam na dobrej cenie, wówczas warto rozważyć np. sklepy, które wyróżnia wysokiej jakości chemia gospodarcza. Najczęściej w swoim asortymencie posiadają szeroką gamę produktów do dezynfekcji domu, jak i skóry.
Czy warto robić środki do dezynfekcji samodzielnie?
W internecie znajdziemy wiele przepisów na domowe środki do dezynfekcji rąk. Jednak ich skuteczność może mieć wymierne działanie. Przede wszystkim nie mamy pewności, co jest źródłem wiedzy danej osoby. Ponadto, za każdym razem, gdy np. do 70-procentowego alkoholu dodamy aloes lub jego pochodne, wówczas spada jego skuteczność. Trzeba odpowiednio dobierać proporcje, aby środek spełniał swoje zadanie. Wystarczy kilka kropli wody za dużo i preparat przestanie nas chronić. W tej chwili ceny żeli do rąk wróciły do normy i można kupić je już nawet za około 5 złotych dlatego, jeżeli mamy taką możliwość, polecamy z niej skorzystać.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Wam odpowiednio chronić dłonie przed wirusami i rozmaitymi bakteriami, nie tylko w dobie pandemii, ale i zawsze!