Systemy oświetleniowe w akwariach roślinnych

0
722
Systemy oświetleniowe w akwariach roślinnych

Akwaria roślinne są nie mniej atrakcyjne niż zbiorniki, w których hoduje się rybki. Wbrew jednak pozorom, ograniczenie się do hodowli samych roślin wcale nie ułatwia sprawy. Przede wszystkim należy podkreślić, że rośliny mają bardzo zróżnicowane wymagania w zakresie dostępu do światła. Dlatego wybór lampy do akwarium roślinnego jest szczególnie ważny. Poniżej skupiamy się na produktach dedykowanych właśnie dla hodowców podwodnych roślin. Dowiesz się jakie rodzaje lamp znajdziesz w sklepach, które z nich warto wybrać oraz na jakie parametry dostępnych produktów warto zwrócić uwagę. 

Oświetlenie w akwarium roślinnym – najważniejszy element wyposażenia 

O tym, że lampa jest ważna w każdym akwarium, nie trzeba przekonywać żadnego hodowcy. Ma ona wpływ na warunki panujące w zbiorniku, może sprzyjać hodowli poszczególnych gatunków roślin lub zwierząt, a także – jest elementem wystroju podwodnego krajobrazu. Odpowiednio dobrana lampa potrafi zmienić podwodny świat w prawdziwie magiczną krainę, która będzie przyciągać wzrok domowników oraz wprowadzać ich w przyjemny nastrój. 

Światło w akwarium roślinnym jest potrzebne, gdyż bez jego udziału rośliny nie będą w stanie się rozwijać. Światło jest niezbędne w procesie fotosyntezy i uczestniczy w przemianie dwutlenku węgla i wody w substancje odżywcze. Mówiąc wprost, bez światła roślina nie będzie w stanie wzrastać, a jej rozwój zostanie zahamowany. Światło w wodzie rozchodzi się jednak nieco odmiennie niż w próżni lub powietrzu. Fale świetlne ulegają skróceniu i płyną wolniej, a także – dochodzi do ich załamania w momencie kontaktu z lustrem wody. 

Jak wybrać lampę do akwarium roślinnego? 

Przeglądając dostępne lampy akwariowe, warto zwrócić uwagę na wykres widmowy, czyli obraz światła charakterystyczny dla danego źródła. Odmienne parametry przedstawiają systemy LED, świetlówki czy lampy HQI. Za najlepsze uważa się widmo o długości fali w przedziale od 400 do 470 nm, czyli o barwie niebieskiej, a także od 620 do 720 nm, czyli o barwie czerwonej. 

Rośliny „odżywiane” takim światłem odznaczają się najlepszymi przyrostami. Szczególnie warta polecenia jest ledowa lampa do akwarium kupiona na Aquael.pl: Leddy tube day&night, ułatwiający prawidłowy rozwój różnych gatunków roślin. 

Niektórzy zwracają też uwagę na temperaturę barwy światła. Najpopularniejsze są lampy emitujące światło krystalicznie białe (zimne) lub żółte (ciepłe). Wybór barwy światła jest kwestią estetyczną i pomaga przede wszystkim uwypuklić kolorystykę szaty roślinnej. 

Ponadto, rodzaj lampy należy dostosować do gatunków roślin, które hodujesz w akwarium. Wyróżnia się przede wszystkim rośliny: cieniolubne, umiarkowane oraz światłolubne. Do pierwszej kategorii zaliczają się mikrozoria, kryptokoryny, anubiasy – rośliny przepadają za zaciemnionymi miejscami. Do gatunków roślin o średni zapotrzebowaniu na światło zaliczają się lotosy, mchy, sanitaria i łodygowice. Najbardziej światłolubne są natomiast różne gatunki trawników, brodźców, ludwigie i rotale. 

Wielu akwarystów w wyborze źródła światła kieruje się prostym przelicznikiem. Wystarczy podzielić objętość zbiornika (podaną w litrach) przez moc interesującego Cię źródła światła (podaną w watach). Otrzymane wartości są co prawda dość uśrednione, jednak stanowią istotną wskazówkę w doborze lampy względem konkretnych gatunków roślin.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here