Dom 2.0 – Inteligentny Dom Przyszłości

0
1239
Dom 2.0 - Inteligentny Dom Przyszłości

Dom 2.0 dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu może stworzyć każda osoba. W mniejszym lub większym stopniu przystosowując taki dom, możemy skorzystać zaawansowanych technologii i znacznie uprościć sobie mieszkanie w nim. Inteligentne domy nie są już zarezerwowane dla milionerów, a zwiększenie poziomu życia małym kosztem jest możliwe dla wszystkich — niezależnie czy mieszkamy w domu wolnostojącym w mieszkaniu. Na rynku istnieje wiele technologii, które sprawiają, że inteligentne domy same dbają o elektryczność, ogrzewanie czy wręcz zmieniają swoje funkcjonowanie, jeśli wchodzimy do niego. Domy 2. 0 to także przydatna technologia użytkowa, dzięki której możemy sterować w takim domu głosowo czy zdalnie będą np. na drugim końcu miasta. Czym zatem jest inteligentny dom czystości 2. 0 ? Z jakich elementów się składa? Jakie korzyści dają takie technologie? Czy warto stworzyć taki dom przyszłości w swoim mieszkaniu? Odpowiedzi, przydatne porady i wskazówki prezentujemy poniżej.

Elektryczność

Pierwszym modułem, który jest niezwykle ważny w inteligentnym domu, jest moduł pozyskiwania energii. Inteligentny dom przyszłości ma być samowystarczalny i dawać nam pełne bezpieczeństwo — w tym energetyczne. Obecnie istnieje wiele możliwości pozyskiwania darmowego prądu. Wystarczy zamontować odpowiednią ilość paneli słonecznych lub zamontować turbinę wiatrową na dachu. Takie rozwiązanie odpowiednio zaprojektowane pozwoli na pozyskiwanie darmowej energii przez wiele lat. Co prawda koszt budowy będzie nieco większy, ale brak rachunków za prąd lub odsprzedaż elektryczności do sieci i zwrot pieniędzy to wygoda na miarę inteligentnego domu przyszłości 2. 0.

Garaż w inteligentnym domu

Inteligentny dom to również darmowy i bezpieczny środek transportu. Obecnie kupno auta na prąd z zasięgiem 300 km – 400 km nie jest problemem. Dzięki temu nie będziemy musieli płacić za tankowanie paliwa na stacji benzynowej a ładować jedynie auto w nocy poprzez zwykłą wtyczkę z kontaktu. Auta takie obecnie są już popularne, w pełni bezpieczne oraz dużo cichsze. Darmowy środek transportu to bardzo komfortowe rozwiązanie, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim domownikom. Jeśli w najbliższej przyszłości auto takie połączymy z pojazdem autonomicznym, który dzięki czujnikom i zaawansowanemu komputerowi samodzielnie jeździ, skręca czy reaguje na drodze, będziemy mogli powiedzieć o pełnym autonomicznym i darmowym sposobie przemieszczania się. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem masowej produkcji pojazdów autonomicznych a samojezdne autobusy czy taksówki już wożą pasażerów w różnych miastach na świecie.

Zarządzanie ogrzewaniem

Kolejnym elementem inteligentnego domu jest sterowanie ogrzewaniem. Aktualnie na rynku istnieje wiele różnorodnych inteligentnych urządzeń. Dzięki nim będziemy mogli sterować temperaturą w naszych domach, aby dawała ona komfort i była efektywnie użytkowania. Inteligentne czujniki mogą reagować aktywnie też na zmienne temperatury za oknem lub sterować poziomem ciepła o konkretnych godzinach. Jest to szczególnie przydatne, gdy wracamy z pracy. Po całodziennym ograniczeniu ogrzewania system taki może znowu zacząć pracować na 100% np. na pół godziny przed naszym powrotem. Systemy takie możemy również zaprogramować, aby ograniczały ogrzewanie np. w nocy w kuchni, czyli w pomieszczeniach, z których nie korzystamy o tej porze.

Roboty — Roboty sprzątające, inteligentne lodówki, pralki i smart tv

Jednymi z najważniejszych elementów w inteligentnym domu przyszłości są drobne urządzenia i roboty, które w znaczący sposób upraszaj nam życie. Pierwszym z nich jest smart tv, czyli telewizor nowej generacji. Posiada on dostęp do internetu, dzięki czemu możemy oglądać oprócz standardowych kanałów np. materiały z YouTube, Netflix czy Ipla. Telewizor taki można sterować głosem czy gestami a samo urządzenie umożliwia granie w gry, czy wiele ciekawych opcji takich jak telekonferencja lub wirtualne zwiedzanie świata. Kolejnym ciekawym urządzeniem domowym jest inteligentna lodówka. Jest ona wykonana z wysokojakościowych materiałów i posiada zaawansowaną technologię. Przy każdym zamknięciu drzwi robi ona zdjęcie zawartości, dzięki czemu będąc w sklepie, wystarczy wyjąć telefon i sprawdzić co aktualnie się w niej znajduje. Umożliwia ona również dzięki wyświetlaczowi LCD szybkie odnajdywanie przepisów czy pozostawianie notatek dla rodziny. Ciekawym rozwiązaniem jest również inteligentny chlebak, który informuje nas o braku pieczywa SMS-em lub zamawia go automatycznie w ulubionej piekarni.

Do bardziej popularnych robotów należą roboty sprzątające. Dzięki nim wychodząc z domu, możemy wrócić do czystego i wysprzątanego mieszkania. Roboty takie posiadają wiele czujników, które tworzą wirtualną mapę mieszania. Robot taki może sprzątać dom o określonej godzinie np. w soboty lub w pewnych odstępach czasu. Jedynie co nam pozostanie to wyrzucenie zawartości pojemnika. Robot samodzielnie również się ładuje, powracając po każdym sprzątaniu do swojej stacji ładowania. Niecodziennym urządzeniem jest również pralka WiFi. Dzięki niej możemy, będąc jeszcze w pracy, uruchomić pranie, a powracając do domu zastać je wyprane i wysuszone.

Czy warto tworzyć inteligentny dom przyszłości 2.0?

Zdecydowanie tak! Obecnie rozwój technologiczny i połączenie niektórych technologii daje bardzo wiele możliwości. Mogą one zrewolucjonizować nasze życie oraz je znacznie ułatwić. Dzięki temu możemy podnieść komfort życia i żyć dużo prościej, zdrowiej oraz bezpieczniej. Największą zaletą tego trendu jest możliwość wprowadzenia zarówno małych zmian, jak i kompleksowej budowy takiej posiadłości w rozsądnych cenach. Będzie ona nieco wyższa, ale nie kilkuset krotnie jak w przeszłości. Zapłacenie półtorakrotność czy dwukrotności ceny rynkowej w zamian za darmową energię, duży komfort czy samowystarczalność i bezpieczeństwo jest warte przemyślenia, gdy nam na nich zależy. Inteligentny dom możemy również tworzyć w naszych mieszkaniach blokowych z małych urządzeń i modułów, które również potrafią znacznie uprościć nasze życie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here