Jak działa henna do włosów?

0
443
henna do włosów: proszek
fot. pixabay.com

W dzisiejszych czasach coraz chętniej i częściej sięgamy po produkty, które wyróżnia naturalny skład. Podejście te dotyczy przede wszystkim dwóch dziedzin: artykułów spożywczych i kosmetyków. Chemia, która raz za razem dodawana jest do składu praktycznie każdych preparatów do pielęgnacji, może wywoływać negatywne skutki dla zdrowia. Nie dziwi więc, że to właśnie farby koloryzujące znajdują się na liście, najbardziej szkodliwych preparatów. Takie cechy sprawiły, że spora część kobiet zaczęła wybierać zupełnie inne rozwiązania, jaki jest henna do włosów. Jak działa i jakie efekty daje? Dowiecie się, czytając ten poradnik. 

Czym jest henna do włosów? 

Pod pojęciem henny do włosów, kryją się kosmetyki, które mogą zmieniać kolor. W swoim składzie posiadają najczęściej zioła, które stanowią mieszankę naturalnych komponentów, niewywołujących żadnych alergii. Zdarzają się też takie preparaty, w których henna uzupełniania jest o komponenty chemiczne. Istotne jest również to, że farbowanie włosów za pomocą tego rozwiązania, przebiega nieco inaczej, aniżeli przy zastosowaniu, tradycyjnych kosmetyków. Efekty zabiegu również mogą być zupełnie inne, o czym piszemy w dalszych akapitach. 

henna do włosów: zmywanie
fot. pixabay.com

Jak farbować włosy henną? 

Farbowanie włosów henną należy rozpocząć od przygotowania odpowiedniej mieszanki koloryzującej. Produkt najczęściej występuje pod postacią proszku, który należy wymieszać z wodą i ewentualnie, dodatkowymi składnikami. Żeby henna wywołuje określoną reakcję, potrzebuje bardzo ciepłej wody. Jej temperatura, najczęściej podana jest w ulotce i zależy przede wszystkim od koloru, który chcemy uzyskać. Stosując naturalne farby do włosów na bazie henny, bardzo często trzeba dodać jeszcze sok z cytryny lub pomarańczy. Chodzi o to, aby prawidłowo zakwasić proszek. 

Przygotowana masa do farbowania nie może mieć żadnych grudek. Musi być całkowicie gładka. Zaleca się, aby odstawić ją na około 24 godziny, ponieważ tyle trwa proces utleniania. Jednak ten etap, zależy od zaleceń producenta, dlatego trzeba dokładnie przeczytać ulotkę. Kolejnym krokiem będzie nałożenie henny na umyte i mokre włosy. W tym celu, warto wybrać szampon bez silikonu, który oferuje praktycznie każdy sklep z kosmetykami online.  

Kwestią, która budzi wiele dyskusji, jest czas trzymania mieszanki. Producenci, przeważnie zaznaczają, aby trzymać preparat około 2 godzin, natomiast nie brakuje zwolenniczek wydłużenia aplikacji do 4 godzin. Istotne jest także zmywanie henny. Należy zrobić to jedynie przy użyciu samej wody, bez żadnych kosmetyków. Szampon czy odżywkę można stosować po minimum dwóch dniach. 

Henna do włosów a efekty 

Problemy w przypadku stosowania henny, najczęściej zauważają kobiety, które mają dużo siwych włosów. Zdarza się, że barwnik w tym miejscu łapie nieco lżej i rzeczywiście wyglądają wtedy na zupełnie inny odcień od pozostałych. Henną możemy pofarbować włosy na wiele kolorów, chociaż niemożliwe będzie uzyskanie typowego blondu czy czerni. Efekt utrzymuje się różnie: u jednych kobiet kilka dni, a u jeszcze innych przez wiele miesięcy. Wszystko też zależy od tego, jaki preparat wybierzemy. 

W przypadku stosowania henny do farbowania włosów, raczej na pewno, nie uzyskamy takich efektów jak np.: ombre, sombre, pasemka, czy balejaż. Gdy zależy nam na spektakularnych rezultatach bez stosowania farb na bazie amoniaku, wówczas można wybrać hennę z domieszką substancji chemicznych. Co prawda, nie jest to całkowicie naturalne rozwiązanie, jednak znacząco chroni włosy. 

henna do włosów: efekty
fot. pixabay.com

Niezależnie od tego, jakich kosmetyków używamy: maseczki do włosów, podkłady, peelingi na twarz itp., bardzo ważne jest to, aby obserwować, jak zachowuje się nasza skóra. Zdarza się, że u jednych osób dany produkt sprawdzi się rewelacyjne, natomiast u innych wywoła alergie. Każdy kosmetyk powinien posiadać jasno określony skład. Poznanie szkodliwych substancji, pozwoli na bardziej przemyślane i bezpieczne zakupy. 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here