Jakie elementy powinna posiadać zastawa stołowa?

0
739
Elegancka zastawa stołowa
fot. pixabay.com

Nie sposób stworzyć pięknego nakrycia stołu bez szeregu odpowiednich elementów. Starannie skomponowany zestaw, nie tylko zachęci do wspólnego spożywania posiłków, ale także będzie wspaniałym zwieńczeniem rodzinnych uroczystości takich jak na przykład Święta Bożego Narodzenia czy urodziny. Pod pojęciem zastawa stołowa kryje się tak naprawdę szereg rozmaitych rzeczy, których na pierwszy rzut oka nie widzimy. Z tego powodu, w tym artykule, podpowiadamy, jakie naczynia warto posiadać w komplecie serwisu, aby spełniał on funkcje dekoracyjne i nie tylko. 

Zastawa stołowa i jej elementy 

Znamienici szefowie kuchni podkreślają, że oprócz smaku potrawy, ważna jest również kompozycja podania. Wiele rodziny zasiada do wspólnych posiłków jedynie od święta, co znacząco pogarsza budowanie więzi. Warto wygospodarować chwilę w ciągu dnia, aby chociaż jedno danie np. kolację zjeść wspólnie przy pięknie przygotowanym stole. O ile w przypadku codziennych posiłków rzadko korzystamy ze wszystkich elementów zastawy, o tyle, gdy szykujemy ważne uroczystości, sięgam praktycznie po każde z nich. Zestaw dla 6 osób czy 12? Filiżanki czy kubki? Półmisek czy duży talerz? Te pytania zapewne zadaje sobie wiele osób, dlatego aby niczego nie zabrakło podczas Waszych doskonałych przyjęć, wymieniliśmy poniżej najważniejsze naczynia każdego serwisu. 

Zastawa stołowa: nakrycie stołu
fot. pixabay.com

Najważniejsze naczynia zastawy stołowej:

 • duże płaski talerze,
 • głębokie talerze,
 • mniejsze płaski talerzyki,
 • filiżanki,
 • mlecznik,
 • cukiernica,
 • maselnica,
 • kieliszki. 

Wszystkie te elementy pozwalają na wygodne spożywanie różnego rodzaju dań. Jednak nie należy zapominać o tym, że trzeba je również odpowiednio podać. W celu niezbędne będą dodatkowe komponenty serwisu takie jak:

 • podłużne półmiski,
 • misa z uchwytami, 
 • salaterki,
 • patery z przegródkami. 

Dla ilu gości? 

Wszelkie zestawy stołowe występują najczęściej w kompletach, co 6 serwisów, czyli zestaw dla 6, 12, 18 lub 24 gości. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup nieco większy, aniżeli liczba domowników. Popularnym wyborem są serwisy dla 12 osób, ponieważ pozwalają na przygotowanie uroczystości dla większej liczby gości. Jeżeli natomiast chodzi o naczynia do serwowania potraw to ich podwójną ilość powinna w zupełności wystarczyć. 

Zastawa stołowa: waza
fot. pixabay.com

Gdzie kupić zastawę stołową? 

Wszelkie niezbędne akcesoria takie jak noże kuchenne, pojemnikitalerze, czy właśnie zastawy stołowe, najlepiej kupować w sklepach stacjonarnych. Chociaż oferty internetowe cieszą się dużą popularnością i często gwarantują lepsze ceny, nie należy zapominać o tym, że podczas wysyłki może dojść do uszkodzeń. Czasami nawet najlepiej zabezpieczona przesyłka, ulegnie zniszczeniu, jeżeli kurier nie zachował szczególnej ostrożności.

Jeżeli jednak znaleźliśmy naszą wymarzoną zastawę w sklepie internetowym i koniecznie chcemy posiadać ten serwis, wówczas warto dowiedzieć się, jak dany sprzedawca zabezpiecza towar. Kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę dotyczy zasady zwrotów i reklamacji. Zdarza się, że dana firma zastrzega sobie prawo do nieuwzględnienia wad, jeżeli odpowiednio wcześniej nie zareagujemy. Zaleca się, aby jeszcze przy odbiorze, gdy przesyłkę dostarcza kurier, otworzyć paczkę i sprawdzić, czy wszystko jest w nienaruszonym stanie. Taka przezorność z pewnością pozwoli cieszyć się z nowo kupione zestawy. 

Zastawa stołowa: o czym jeszcze warto pamiętać? 

Wybierając zastawę stołową należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynniki, mianowicie to, czy dane naczynia można myć w zmywarce. Takie serwisy bardzo często zdobione są różnymi wzorami, które wymagają ostrożności. Szczególnie, jeżeli mają złote obwoluty lub ręcznie malowane kwiaty. Każde naczynie myte w zmywarce może z czasem posiadać lekkie zarysowania. Zdarza się także, iż traci swój połysk. Z tego względu polecamy, aby wszystkie elementy serwisu myć jednak ręcznie. Dzięki temu wydłuży on swoją żywotność i będzie spełniał swoją rolę przez lata!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Wam zakup najlepszej zastawy stołowej. 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here