Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do mieszkania?

0
731
Kwiaty doniczkowe do domu
fot. pixabay.com

Kwiaty doniczkowe są wspaniałą ozdobą każdego domu i mieszkania. Tworzą nie tylko piękny klimat, ale także mogą podkreślać wyjątkowość każdego stylu. Każdemu z nas bardzo często brakuje jednak czasu do tego, aby regularnie pielęgnować domowe rośliny. Niedobór światła czy zbyt duża ilość wody, to jedne z najczęstszych powodów, dla których nasze kwiaty zaczynają padać. Jak temu zapobiec? Które kwiaty nie wymagają dużego nakładu sił i czasu? Jakie rośliny domowe są proste w utrzymaniu? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele cennych wskazówek związanych z tym zagadnienie, przeczytacie w naszym artykule. 

Kwiaty doniczkowe do domu a pora roku 

Jesień i zima to najtrudniejszy okres dla kwiatów doniczkowych. W tym czasie rośliny naprawdę nie mają łatwo. Sezon grzewczy i związane z nim centralne ogrzewanie, sprawiają, że powietrze w domu zaczyna być zbyt suche. To z kolei przekłada się też na to, że kwiaty zaczynają być nadmiernie grzane. Kolejna kwestia to światło, które w tych porach roku najzwyczajniej brakuje. Dla sporej części roślin doniczkowych, jest to podstawa do tego, aby prawidłowo się rozwijały i zachwycały swoimi wyglądem. Na szczęście, są jednak kwiaty, którym takie warunki nie szkodzą.

Rośliny, które znakomicie odnajdują się o każdej porze roku:

  • Dracena, 
  • Storczyk,
  • Kalanchoe, 
  • Echmea,
  • Sansewieria, 
  • Juka,
  • Aglonema, 
  • Grubosz, 
  • Nolina. 
Kwiaty doniczkowe: storczyki
fot. pixabay.com

Co ciekawe, wszystkie z tych roślin, można dodać także do grupy kwiatów dla zapracowanych. To oznacza, że świetnie poradzą sobie bez nadmiernej ingerencji domowników. Nakład pracy, który musimy włożyć do ich pielęgnacji jest minimalny, a efekty naprawdę zachwycające. 

Sztuczne kwiaty kontra rośliny doniczkowe

Alternatywą dla kwiatów doniczkowych są ich sztuczne odpowiedniki. Dla jednych stanowią one ciekawych akcent dekoracyjnych, dla innych niekoniecznie. Często raczej kojarzą się z takim zdobieniami, jak stroiki, czy wieńce, więc nie zawsze wpiszą się w odpowiedni styl. To wcale jednak nie oznacza, że sztuczne kwiaty nie mogą pięknie zdobić naszych mieszkań. Jeżeli zamierzamy zainwestować w ten rodzaj dodatków, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: autentyczność oraz czystość. Dlaczego te kwestie są tak ważne? Po pierwsze, jeżeli chcemy, aby kwiaty przypominały tradycyjne rośliny doniczkowe, powinny zostać stworzone z dbałością o każdy szczegół. Zamiast sięgać po plastikowe i najtańsze propozycje, można wybrać jedną droższą. Fiołki, krokusy, stokrotki i storczyki – to jedne z najczęściej spotykanych sztucznych kwiatów. Chociaż często imponują swoim wyglądem, nie należy zapominać, że na nich także osadza się kurz, który później ciężko usunąć. W rezultacie jasne płatki z czasem szarzeją i stają się po prostu nieestetyczne. 

Kwiaty doniczkowe jako kompozycja dekoracyjna 

W ostatnich latach rola roślin domowych znacząco się zmieniła. O ile kiedyś spotykaliśmy kwiaty na parapetach lub w dużych kwietnikach, tak teraz, zdobią wiele innych miejsc. Doskonale odnajdują się w każdym stylu wnętrzarskim i stanowią świetny sposób na ożywienie pomieszczenia. Stoły kuchenne, sufity, stoliki kawowe, komody w przedpokoju, podłogi – tak naprawdę tylko od nas zależy, gdzie ulokujemy nasze roślinki. Wystarczy odrobina kreatywności, aby ich wygląd nabrał nowego znaczenia. Obecnie bardzo popularne jest zawieszanie kwiatów w nietypowych doniczkach np. metalowych wiaderkach do których pasek wykonano ze sznurka. Pięknie wyglądają też zapełnione roślinami szczeble małej drabiny, którą można pomalować na rozmaite kolory. 

Kwiaty doniczkowe: ciekawy akcent dekoracyjny
fot. pixabay.com

Jak kwiaty wpływają na nasze otoczenie?

Pisząc o kwiatach doniczkowych nie należy zapominać o ich dodatkowej roli jaką jest wpływ na nasze otoczenie. Nie tylko zwiększają wilgotność powietrza, ale także znakomicie je oczyszczają. Dzięki czemu tworzymy przyjazną przestrzeń dla osób, które na co dzień borykają się z niektórymi problemami zdrowotnymi. 

Ciekawostką może okazać się to, że według wielu badań, rośliny wpływają na naszą produktywność i koncentrację. Z tego względu zaleca się, aby udekorować nimi miejsca pracy i nauki. Czasami wystarczy jedna mała roślinka, aby wykonywane obowiązki były nieco przyjemniejsze!

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here