Dzisiaj, coraz więcej firm produkujących kosmetyki, sięga do natury. Oleje roślinne czy ekstrakty z owoców, to nie tylko prawdziwa bomba witaminowa, to także wiele właściwości zdrowotnych, za które z pewnością podziękuje nam nasze ciało. Olejek lawendowy to, co prawda produkt, po który sięga się bardzo często w aromaterapii, jednak na polu piękna, może także odgrywać ważną rolę. Jakie ma właściwości i zastosowanie? Dowiecie się, czytając ten artykuł.
Jak powstaje olejek lawendowy?
Wyobrażając sobie w myślach kwiat lawendy, ciężko jest stworzyć wizualizację tego, że może występować także pod postacią płynną. Jednak, jak w przypadku różnego rodzaju roślin, również w tym, możemy stworzyć z niej wspaniałe produkty. Olejek lawendowy powstaje z kwiatów lawendy wąskolistnej, która posiada imponujące ilości łodyg. Tę odmianę przeważnie spotykamy w krajach baseny Morza Śródziemnego. Sam olejek otrzymuje się poprzez destylację zawiesiny z kwiatów.

Skład olejku lawendowego
Naturalne maseczki do włosów, domowe peelingi do twarzy, szampony, odżywki itp. – każde z tym produktów cechuje inny skład. Tak samo będzie w przypadku olejku lawendowego. Praktycznie w żadnym przypadku nie znajdziemy tego kosmetyku, który w 100 proc. opierałby się jedynie na opisywanej przez nas roślinie. W skład olejku lawendowego najczęściej zależy także od gatunku, z którego powstał. Możemy w nim znaleźć między innymi takie komponenty, jak na przykład:
- linalol,
- cyneol,
- ocymen,
- garbnik,
- flawonoidy,
- kwasy fenolowe,
- terpinen-4-olu.
Zatem, jak można zauważyć, ilość składników, może być naprawdę różnorodna.
Olejek lawendowy właściwości i zastosowanie
Jak już zdążyliśmy podkreślić, olejek lawendowy ze względu na swoje właściwości, stosowany jest najczęściej w aromaterapii. Bezpośrednio wpływa na układ nerwowy, dzięki czemu zmniejsza spontaniczną aktywność ruchową. Doskonale sprawdza się w przypadku osób, którym dolega częste uczucie niepokoju oraz problemy z zasypaniem. Na temat uspokajających działań lawendy powstało wiele publikacji naukowych, które w dużej mierze, przekładają się na jej popularność w medycynie naturalnej.
Olejek lawendowy w kosmetyce
Jeżeli natomiast chodzi o dziedzinę kosmetologii, to olejek lawendowy, zalecany jest osobom, które zmagają się z nadmierną suchością skóry, ranami oraz świądem. Poleca się, wówczas kąpiele z kilkoma kropelkami tego produktu lub stosowanie kremów i balsamów. Ciekawostką dla wielu jest jednak to, że olejek lawendowy doskonale sprawdza się w przypadku walki z cellulitem, dlatego wykorzystuje się go podczas masażów ujędrniających.

Apteki i drogerie kosmetyczne online oferują również szereg produktów kosmetycznych, na bazie olejku lawendowego, dedykowanych dla dzieci. Posiadają właściwości łagodzące, doskonale pielęgnują i są przede wszystkim wspaniałym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej. Nie należy zapominać również o innych czynnikach. Lawenda działa kojąco i przeciwzapalnie, a do tego relaksuje i wycisza dziecko, co znacząco przekłada się na jakość snu.
Gdzie kupić olejek lawendowy?
Wbrew pozorom nie jest to produkt, który znajdziemy na każdej sklepowej półce. Nawet w niektórych aptekach, farmaceuci sprowadzają go na zamówienie. Z tego względu polecamy rozpocząć poszukiwania w internecie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.
Ostatnia wskazówka, o której chcielibyśmy wspomnieć, dotyczy kosmetyków na bazie lawendy. Wiele produktów reklamowanych jest jako naturalne, jednak jeżeli bardziej zagłębimy się w skład, okazuje się, że obok naturalnych komponentów nawet nie stały. To, że olejek lawendowy będzie wymieniony na opakowanie, nie gwarantuje dobrych efektów, jeżeli kosmetyk będzie zawierał inne, szkodliwe substancje. Dlatego zachęcamy do dokładnego sprawdzania etykiet. Cenne rady publikują także internautki na różnego rodzaju blogach czy forach kosmetycznych, gdy borykamy się z dylematami, warto tam zajrzeć.