O dawstwie komórek jajowych

0
604
O dawstwie komórek jajowych

Dawstwo komórek jajowych to temat, który od samego początku budzi wiele kontrowersji, głównie etycznych. I choć jest to stosunkowo nowa metoda wspomagania rozrodu należy wziąć pod uwagę fakt, że często to jedyna droga do macierzyństwa.

Kiedy dawstwo komórek jajowych jest niezbędne?

Skorzystanie z komórek jajowych innej kobiety jest konieczne, kiedy problem niepłodności leży po stronie kobiety. Mowa tutaj o dysfunkcjach narządów rodnych, przewlekłych schorzeniach (endometrioza, mięśniaki macicy, zespół policystycznych jajników), zaburzeniach hormonalnych czy przedwczesnym wygaszeniu czynności jajników, co skutkuje brakiem owulacji. Z dawczyni komórek jajowych muszą niejednokrotnie korzystać osoby powyżej 35 roku życia, gdyż pomimo dobrego stanu zdrowia w tym wieku obniża się płodność i często owulacja występuje, ale komórki jajowe są bardzo słabej jakości.

Jak wybierane są dawczynie komórek jajowych?

Każda klinika niepłodności ma swoje restrykcyjne wymagania, które kwalifikują kobietę do zostania dawczynią. Musi być ona w wieku do 35 lat i być zdrowa. Przed stymulacją dawczyni komórek jajowych musi zostać gruntowanie przebadana, aby wykluczyć stany zapalne i inne choroby. Przed procedurą przeprowadzany jest także szczegółowy wywiad dotyczący chorób w rodzinie, tak aby wyeliminować jakiekolwiek ryzyko (pod szczególnym nadzorem są choroby nowotworowe, neurologiczne, genetyczne oraz psychiczne). Na koniec sporządzany jest również tzw. portret fenotypowy, czyli wszystkie cechy zewnętrzne, które w przyszłości pozwolą w najlepszy możliwy sposób dopasować dawczynię do biorczyni, pod względem wzrostu, koloru oczu czy budowy ciała.

Etyczny aspekt dawstwa komórek

Wiele par ma ogromny etyczny dylemat i często rezygnuje z dawstwa komórek pozbawiając się możliwości zostania rodzicami. Pokutuje tu przekonanie, że matka tak naprawdę nie będzie biologiczną matką, gdyż to nie jej komórka jajowa została zapłodniona nasieniem partnera czy męża. I choć pod kątem czystej biologii tak właśnie jest, trzeba jednak ten aspekt rozpatrywać w szerszym ujęciu. Warto także zasięgnąć porady terapeuty, który pomoże przejść przez cały proces ucząc jak spojrzeć na dawstwo z nieco innej perspektywy, jak dostrzec tutaj, to co tak naprawdę jest celem.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here